czwartek, maja 13, 2021

Pierogi ruskie

Ilu jest kucharzy, tyle jest przepisów na idealne pierogi ruskie. Kiedy je robię przypomina mi się dzieciństwo, gdy Mama co sobotę lepiła pierogi na obiad. Jeszcze lepsze były na niedzielne śniadanie odsmażane na patelni...

To tyle wspomnień, zaczynamy!

Składniki na ciasto:
  • 600 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • około 200 ml gorącej wody (nigdy tego nie mierzę, wszystko zależy od tego jak się ciasto ugniata)
  • szczypta soli
Składniki na farsz:
  • 500 g twarogu (ja używam półtłustego)
  • 1 kg ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • smalec
  • sól i pieprz
Z tych proporcji wychodzi około 70 sztuk "nadzianych" pierogów.

Sposób przygotowania:
Zacznijmy od farszu, aby mógł się przegryźć. Pokrój cebulę w drobną kostkę. Na rozgrzanej patelni z rozpuszczonym smalcem, zeszklij cebulkę. Pilnuj jej by Ci się nie przypaliła❗ Teraz obierz i ugotuj ziemniaki. Następnie ugnieć je w misce lub przeciśnij przez praskę. Odstaw do wystygnięcia. Kolejnym krokiem jest dodanie białego sera. Połącz wszystkie składniki ugniatając je (ziemniaki, ser, cebulę z tłuszczem oraz przyprawy). Rób to do smaku. Ja daję dużo pieprzu ponieważ lubię pikantniejsze 🔥

Czas na ciasto!
Na stolnicę przesiej mąkę. Na środku zrób dołeczek na szczyptę soli, jajka i wodę. Postaraj się by elementy płynne Ci nie wyleciały, ponieważ źle Ci się będzie ugniatać. Ja zaczynam od delikatnego wymieszania wszystkiego długim nożem (ciut mniej ubrudzisz sobie łapki). Albo zrób tak jak ja ostatnio... zagoń swojego Partnera do ugniatania ciasta do jednolitej konsystencji. Niech się chłop wykaże 💪 Ciasto polecam Ci podzielić na 4 części. Każdą po kolei rozwałkuj na cienki placek (około 2-3 mm). Aby ciasto nie przyklejało się do stolnicy, podsypuj delikatnie mąką. Jednak nie przesadzaj, jak dasz za dużo mąki, ciężko będzie Ci się lepiło pierogi.

A teraz jak ten świstak... od wzornika wycinaj kółka (ja mam dużą nakrętkę od nutelli) i układaj na środki po czubatej łyżeczce farszu. Farsz ułóż na środku. Ciasto złóż w pół i dokładnie zaklej. Technika klejenia dowolna, chociaż ja lubię zrobić zawijane fale... Ulepione pierogi odkładaj na czystą ściereczkę lub na deskę do krojenia obsypaną mąką. Gdy już nie możesz patrzeć na oczy i czujesz, że przez sen będziesz lepić te pierogi, to znaczy że jesteś już na finishu.

W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Polecam dodać odrobinę oleju- wtedy pierogi nie sklejają się.W momencie gdy będzie mocno wrzała, włóż pierwszą partię pierogów (około 12-14 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejsz ogień do średniego i gotuj pierogi przez około 2-3 minuty. Czas zacznij liczyć od czasu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. 
Pierogi wyłów łyżką cedzakową. 

Żeby pierogi miały smaczek... przydałaby się jakaś okrasa. I tu zależy od Twoich upodobań. Możesz dać skwarki z boczku lub po prostu zeszkloną cebulę.

Zrobienie pierogów nie jest trudne, nie jest drogie, ale za to pracochłonne. Ja robię je w dni wolne od pracy bo nie wyobrażam sobie zasypiania nad stolnicą 😴.


SMACZNEGO
Ewa 💋

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Ewa robi swoje , Blogger